Japonia

Od 2014 roku nasza szkoła prowadzi różnorodne działania oparte na przyjaźni polsko-japońskiej. Zapraszamy japońskich gości, byli u nas m.in.: Daisuke Mori (szef kuchni, pracujący obecnie w Hong Kongu) – prowadził warsztaty kulinarno-fotograficzne; Erika Matsushita (artystka teatralna i fotografka) – prowadziła lekcje japońskiego i warsztaty z kaligrafii.

W sierpniu 2015 udało nam się dzięki Prywatnej Szkole Bunji Matsushity ,,King’s Academy’’ nawiązać współpracę z Burmistrzem Miasta Tobe (Pan Hideki Sagawa) w Japonii. Celem wymiany było poznanie odległej kultury Japonii, kraju o dużym znaczeniu globalnym, jak również promocji Polski i podtrzymywaniu dobrych stosunków polsko-japońskich. Dzięki współpracy zagranicznej z Japończykami młodzież mogła nawiązać przyjaźnie, wymienić się doświadczeniami oraz poznać kraj, który mimo odległości geograficznej budzi wielkie zainteresowanie, jak również budować relacje sprzyjające idei pokoju i tolerancji.

Motywem łączącym stała się porcelana – która w szerszym rozumieniu była pretekstem do rozmów o designie, sztuce i wielowiekowej tradycji obu krajów.

W sierpniu 2016 gościliśmy grupę z Tobe. Uczniowie z naszej szkoły i ich rodziny zapewniły noclegi, a dzięki pozyskanym funduszom z Urzędu Miasta Poznań mogliśmy zorganizować wycieczki. Odwiedziliśmy Fabrykę Porcelany w Chodzieży, jak również byliśmy w Czerniejewie, młodzież zwiedziła pałac, poznała jego tradycję i miała okazję przejechać się bryczką. W szkole zorganizowaliśmy wystawę poplenerową fotografii ,,W japońskim stylu’’, Japończycy odwdzięczyli się japońską kolacją.

W marcu 2017 wyjechaliśmy do Japonii, do miasta Matsuyama, Tobe i Seyio. Młodzież sfinansowała podróż, natomiast strona japońska pobyt i atrakcje, których było niemało. Młodzież nocowała u rodzin, gościli nas Burmistrzowie Miasta Tobe i Seyio (Pan Kazuo Kanke) Uczestniczyliśmy w licznych warsztatach: malowania na porcelanie, ikebany i japońskiego savoir-vivre przy stole, zwiedziliśmy Zamek i Muzeum Kultury Japonii.

W sierpniu 2017 znowu gościliśmy grupę z Tobe. Tym razem do współpracy włączył się Burmistrz Rydzyny (Pan Kornel Malcherek), który zasponsorował jeden dzień w swoim mieście, zwiedziliśmy tam pałac, kościół i fabrykę obróbki pomidorów. Byliśmy też w Fabryce Porcelany. Przyjęcie pożegnalne, połączone z wystawą, zaszczycił Wiceprezydent Miasta Poznania Pan Mariusz Wiśniewski oraz przedstawiciele Wydziału Oświaty.
W sierpniu 2018 ponownie gościliśmy grupę z Tobe, jak zwykle rodziny uczniów włączyły się do pomocy, Miasto Poznań, również wspomogło nas finansowo. Zwiedziliśmy Fabrykę Porcelany i Stary Rynek, m.in. Muzeum Rogala Świętomarcińskiego.

Czwarty raz gościliśmy Japończyków w 2019 i tym razem nie brakowało atrakcji i radości z ponownego spotkania.
W sierpniu 2021 mimo zamkniętych granic z powodu pandemii Covid-19 udało się podtrzymać współpracę. Zuzanna Lenartowicz-Malcher prowadziła zdalnie warsztaty artystyczne podczas letnich kolonii dla dzieci z miasta Tobe w Japonii.

Wymiana przyniosła wiele korzyści. Uczniowie zdobyli nowe doświadczenia; emocje i przeżycia, które im towarzyszyły niewątpliwie będą wspominać do końca życia. Wielu utrzymuje kontakty z przyjaciółmi z Japonii. Mieli też okazję podszkolić język angielski oraz poznać elementy języka japońskiego. Jedna z uczestniczek uczy się języka japońskiego, być może zwiąże z tym swoją przyszłość. Poznali kulturę Japonii, ale też zauważyli piękno naszej Ojczyzny.

Dwie dziewczyny latem 2018 wyjechały na trzy tygodniowy staż do ,,King’s Academy’’, a w 2019 pojechał jeden z uczniów. Wymiana polsko-japońska to cenne doświadczenie dla wielu uczniów, ich rodzin i nauczycieli.

Koordynatorzy wymiany:
1. Zuzanna Lenartowicz-Malcher, mgr sztuki – nauczyciel przedmiotów zawodowych
2. Bunji Matsushita – Prezes Towarzystwa Polsko-Japońskiego, Mistrz Judo, Dyrektor Prywatnej Szkoły ,,King’s Academy’’, pedagog.

Skip to content